Perły krajobrazu Krzeszów – Mauzoleum cz 2

Sarkofag Bolka I

Druga część wpisu o Henrykowie o jego zabytkach i historii. Zajmiemy się teraz Mauzoleum Piastów.

Kontynuując opowieść o Bazylice Krzeszowskiej zacznę od Mauzoleum Piastów znajdującym się w przedłużeniu nawy głównej – za apsydą. Mauzoleum nie jest ostatnim pomieszczeniem kompleksu, dalej za nim znajduje się Kaplica Św Magdaleny w która wbudowany jest grób Jezusa naśladujący Grotę w Jerozolimie – niestety to miejsce nie jest udostępnione dla zwiedzających. Mauzoleum Piastów, w którym spoczywają śmiertelne szczątki fundatorów krzeszowskiego klasztoru. W roku 1738 prochy Bolka I (1301), jego syna Bernarda (1326), Bolka II (1368) i jego syna Bolesława umieszczono w zbiorowej, miedzianej trumnie w Mauzoleum. Wybudowane w latach 1728-1735 miejsce wiecznego spoczynku władców stało się kolejnym miejscem ubogaconym przez mistrzów pędzla i dłuta. Malowidła na kopułach są autorstwa Jerzego Neunhertza, rzeźby wykonał Antoni Dorasil a obrazy ołtarzowe Feliks Sheffler.

Wchodząc do mauzoleum otwiera nam się widok na Sarkofag Bolka II, wnuka Bolka I – fundatora krzeszowskiego klasztoru i w tle oraz powyżej przepięknie zdobione sklepienie i ołtarze z wspaniałymi obrazami i w nieprzeciętnej urody. W oczy rzucają się dwie postacie kobiet. Po prawej stronie Zona Bolka II – księżna Beatrycze, po drugiej stronie zona Bolka I – księżna Agnieszka. Na środku pomiędzy sarkofagami znajduje się sarkofag Bolesława , syna Bolka II, który jako mały chłopiec zginął na zamku w Bolkowie. Nieszczęśliwie rzucony- przez błazna dworu kamień ugodził Bolesława w skroń, tym samym pozbawiając go życia. Ponad sarkofagiem wznosi się piramida – epitafium z łacińskim napisem informującym ze „Tutaj znajdują się prochy fundatorów klasztoru” i pouczających że ” my wszyscy podążamy do jednego celu , którym jest wieczność ” Po wschodniej stronie obiektu znajdują się trzy ołtarze. Ołtarz środkowy, poświęcony Wszystkim Świętym Pod obrazem znajdziemy napis ” Nagroda wasza obfita jest w niebie”.

Kopuły to wspaniałe dzieło Neunhertza. Kopuła południowa przestawia widać portrety: pierwszego opata krzeszowskiego Teodoryka, opata Michała, Bernarda Rosa i Domininka Geyera, do tego są tam portrety królów i władców , którzy związani byli z dziejami Śląska. Z drugiej strony kopuła północna ukazuje nam Bolka I podpisującego dokument o przekazaniu tych ziem Cystersom z Henrykowa a był to rok 1292 .

Teraz zapraszam do podróży w czasie i przestrzeni i przyjrzenia się dziełom sztuki zwartym w małym ale wielkim Mauzoleum będącym wymownym dowodem polskości tych ziem, Dolnego Śląska.