Zatrzymane w czasie Skansen we Wdzydzach Kiszewskich

Skansen we Wdzydzach, czyli Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich jest najstarszym skansenem w Polsce. Został założony w 1906 roku przez małżeństwo Teodorę i Izydora Gulgowskich. Zakochani w folklorze Kaszub i Kociewia, zakupili od miejscowego gospodarza XVIII-wieczną chałupę podcieniową w której powstało prywatne Kaszubskie Muzeum we Wdzydzach. Przez lata zgromadzono tam wiele zabytkowych obiektów; kompletne zagrody chłopskie, dworki, szkołę, kuźnię, karczmę, tartak, wiatraki a nawet XVII-wieczny kościółek ze Swornychgaci. W skansenie można nie tylko zobaczyć, jak wyglądały dawniej kaszubskie i kociewskie wsie, ale także uczestniczyć w pokazie wypieku chleba, toczenia glinianych naczyń czy wyplatania koszyków z korzeni jałowca, czy wreszcie haftu kaszubskiego.

Troche historii:

1949 r.Upaństwowienie Muzeum po notarialnym przekazaniu zbiorów Muzeum Pomorskiemu w Gdańsku w 1948r.
1 I 1950 r.Teodora Gulgowska otrzymuje angaż kancelistki Muzeum we Wdzydzach w Muzeum Pomorskim w Gdańsku.
21 II 1951 r.Śmierć Teodory Gulgowskiej z.d. Fethke. Spoczęła obok męża Izydora we wspólnym grobie położonym na terenie Muzeum we Wdzydzach.
1954 r.Przeniesienie chałupy rybackiej z Wdzydz Tucholskich przez Wiktora Grulkowskiego – opiekuna zbiorów, i pod nadzorem Muzeum Pomorskiego w Gdańsku. Od tej pory Muzeum znane jest pod nazwą „Chaty kaszubskie”.

24 I 1970 r.Formalne powołanie Kaszubskiego Parku Etnograficznego na podstawie decyzji Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku w wyniku wieloletnich starań lokalnego środowiska i miłośników kultury regionu.
1970 r.Opracowanie pierwszej wersji planu zagospodarowania przestrzennego muzeum przez etnografa Wojciecha Błaszkowskiego, zabykoznawcę i historyka sztuki Jerzego Frycza oraz architekta Brunona Wandtke.
1971 r.Przekazanie zwiedzającym wystaw w zagrodzie z Nakli. Do muzeum przeniesiono 7 obiektów architektury (w tym wiatraka z Jeżewnicy).
1972 r.Wyposażenie wnętrza w chałupie z Lipuskiej Huty pod kierunkiem dr. Longina Malickiego.
13-15 VII 1973 r.Odbył się w Muzeum we Wdzydzach pierwszy Jarmark Wdzydzki – obecnie największa na Kaszubach doroczna impreza folklorystyczna. Jej 32 edycja otrzymała II nagrodę w konkursie na Muzealne Wydarzenie Roku SYBILLA 2006.
1976 r.Opracowanie drugiej, poszerzonej wersji planu zagospodarowania przestrzennego Muzeum uwzględniającego budownictwo z Kociewia i Borów Tucholskich. Kierownictwo – prof. Andrzej Baranowski z Politechniki Gdańskiej, współpraca dr Tadeusz Sadkowski, Benedykt Malinowski, Jerzy Frycz i Wojciech Błaszkowski.
4 VII 1987 r.Poświęcenie przeniesionego do Muzeum we Wdzydzach kościoła ze wsi Swornegacie – wówczas jedynej czynnej świątyni działającej w muzeach na wolnym powietrzu w Polsce.
18 V 1996 r.Otwarcie w Muzeum we Wdzydzach wystawy stałej „Teodora i Izydor Gulgowscy w 90-lecie powstania Muzeum”. Wystawę zmodernizowano w 2014 r.
1999 r.Na 22 ha terenie muzeum odbudowano łącznie 40 zabykowych budynków z Kaszub i Kociewia, w magazynach zgromadzono 20, a na przeniesienie w terenie oczekuje następnych 20.
11 XII 2000 r.Nadanie Muzeum we Wdzydzach nowej nazwy: Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny imienia Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich.

Wiadomości te pochodzą ze strony muzeum, link tutaj