Perły krajobrazu Malbork Krzyżacka warownia

Zamek w Malborku to jeden z największych zamków w Polsce ma bardzo bogatą historię i piękne zabytki zbudowany w całości z solidnej cegły Wzbudza respekt zarówno dziś jak i przed wielu wielu laty miałem okazję odwiedzić  2 razy w 2004 i 2007 roku przez ten czas zamek oczywiście nie zmienił się bo stoi tak od blisko czterystu lat.  Zresztą umieszczam notę historyczną zawartą na stronach Zamku w Malborku. Dla mnie Malborski zamek jest przykładem zamku z marzeń niekoniecznie tych miłych i pogodnych ale z marzeń o rycerzach białogłowych, giermkach, oczywiście także o Krzyżakach. Spacerując po dziedzińcach I korytarzach zamku jak nigdzie indziej można poczuć klimat warowni. Zamek jest piękny zarówno od strony rzeki jaki podczas zwiedzania budzi podziw i grozę. Z pewnością jest jednym z najpiękniejszych tego rodzaju obiektów w Polsce i w tej części Europy Zapraszam do zwiedzania

 

 

Historia / Historia zamku – czasy krzyżackie

14 września 1309 roku wielki mistrz Zakonu Siegfried von Feuchtwangen przeniósł do Malborka swój urząd. Zamek awansował do roli stolicy jednego z najpotężniejszych państw na południowym wybrzeżu Bałtyku. Rychło okazało się, że w swojej dotychczasowej postaci nie może on spełniać nowych funkcji.

Trwająca blisko czterdzieści lat rozbudowa przekształciła dom konwentualny w silnie umocniony Zamek Wysoki. Otoczony głębokimi fosami i kilkoma pierścieniami murów obronnych zawierał szereg reprezentacyjnych pomieszczeń. M.in.: kościół Najświętszej Marii Panny powiększony o nowe prezbiterium i położoną pod nim kaplicę św. Anny – miejsce pochówków wielkich mistrzów. Dawne podzamcze także uległo rozbudowie, stając się obszernym i funkcjonalnym Zamkiem Średnim dostępnym dla rycerzy – gości z Europy Zachodniej.

Oprócz pomieszczeń mieszkalnych, znajdował się tu Wielki Refektarz – największą salą na zamku, przykrytą pięknym sklepieniem palmowym, Infirmeria dla starszych i chorych braci oraz Pałac Wielkich Mistrzów.

W XIV i pierwszej połowie XV wieku założono i rozbudowanło trzecią część warowni – Zamek Niski zwany odtąd Przedzamczem. Umieszczono tu m.in. Karwan – wielką zbrojownię na działa i wozy bojowe, spichlerz nad brzegiem Nogatu oraz szereg budynków gospodarczych (ludwisarnię, stajnie, browar, etc). Przy jednym z nich znajdowała się kaplica św. Wawrzyńca, przeznaczona dla służby zamkowej. Całość otaczały fosy i mury obronne z licznymi wieżami, połączone z umocnieniami miasta Malborka.

Cytat pochodzi ze stron zamku malborskiego

http://www.zamek.malbork.pl/historia