Perły Krajobrazu Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach

Zapraszam na drugi koniec Polski. Sejny to mała miejscowość z przepięknym klasztorem. Byłem tam oczywiście podczas wakacji w 2014 roku. Tam takich zabytków jest bardzo niewiele, tym bardziej zadziwiło mnie piękno tej świątyni. Jeżeli będziecie w okolicy Wielkich Jezior czyli na Mazurach, odwiedźcie koniecznie zatem ruszajmy.

Bazylika Mniejsza pw. Nawiedzenia NMP jest zaliczana do najpiękniejszych polskich kościołów. Została wzniesiona na początku XVII wieku, jako budowla renesansowa (jej pierwotny wygląd uwieczniony został w tle obrazu J. Grodzińskiego znajdującego się we wnętrzu świątyni). W II połowie XIX wieku, w wyniku przebudowy świątyni, nadano jej formę barokową. Fundatorką tego przedsięwzięcia była Róża z Platerów Strutyńska. Po wyburzeniu pierwotnej absydy (ściany wschodniej), chóru zakonnego i zakrystii wydłużono kościół, wzniesiono dwuwieżową fasadę z głównym wejściem od strony miasta.

W 1804 roku klasztor dominikański w Sejnach został skasowany przez władze pruskie, zaś kościół podominikański zamieniono na parafialny. W latach 1818-1925 poklasztorny kościół został podniesiony do godności katedry. Natomiast w 1973 roku podniesiono sejneńską świątynię z rangi kościoła parafialnego do godności bazyliki mniejszej. W 2005 roku świątynia została kolegiatą kapituły sejneńsko-wigierskiej.

Świątynia posiada dwie kaplice – Serca Jezusowego z 1661 roku oraz Matki Boskiej z 1881 roku. Wnętrze świątyni utrzymane jest w stylu rokoko. Większość ołtarzy, malowideł i wyposażenia kościoła pochodzi z XVIII stulecia. Pod chórem (przy wejściu) wiszą portrety założyciela miasta J. Grodzińskiego oraz fundatorki przebudowy kościoła – Róży Strutyńskiej z Platerów. Natomiast nad ołtarzem głównym znajduje się obraz Nawiedzenia NMP z przełomu XVIII i XIX w., najprawdopodobniej pędzla Franciszka Smuglewicza.

Najcenniejszym zabytkiem ruchomym we wnętrzu świątyni jest średniowieczna, gotycka Madonna szafkowa z Dzieciątkiemz początku XV wieku. Matka Boska Sejneńska była najprawdopodobniej krzyżackim ołtarzem polowym, a do Sejn trafiła za sprawą Jerzego Grodzińskiego (kupił ją w Królewcu). Po otwarciu figury ukazuje się płaskorzeźba – Trójca Święta, otoczona przez modlących się ludzi. W 1975 roku Madonna została ukoronowana przez prymasa tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego oraz ówczesnego arcybiskupa Karola Wojtyłę.

http://www.muzeum.sejny.pl/s/historia-klasztoru