Opowieści

Opowieści z różnych stron świata na różne tematy

Tutaj przedstawiam kilka opowieści o różnej tematyce. Jest kilka ogrodów, historia ogrodów Japońskich z uwzględnieniem ogrodów w Kraju wschodzącego słońca i estetyki Japonii. Znajdą się również relacje z Dolnego Śląska, z Polski i  zagranicy. Wszystkie opowieści i galerie będę umieszczać sukcesywnie w miarę upływu czasu.


Na początek Ogród Japoński Obszerna opowieść o Ogrodach, historii ogrodów, sztuce ogrodów, sztuce herbaty… Bardzo ciekawe artykuły poparte wiedzą z książek, doświadczeniem własnym i konsultacjami z fachowcami

 


klawisz-OBWrocławski Ogród Botaniczny to jedno z moich ukochanych miejsc. Od lat przemierzam ścieżki i nie odmiennie fascynuje mnie to co jest dziełem przyrody i to czego autorem jest dyrektor Ogrodu Botanicznego Profesor Tomasz Nowak – mój przyjaciel i mentor.  Dzięki Niemu Hortus Botanicus Vratislaviensis co rok pięknieje. Nie sposób wyliczyć pomysły, które zaowocowały wspaniałymi imprezami. Wiele z nich jest cykliczne jak choćby „Festiwal Dynii”, czy „Muzyka w ogrodach”, a jeszcze „Święto Chleba” i wiele innych o czym powiem w tej galerii.


klawisz      Ta opowieść jest inna niż wszystkie. Nie opowiada o przyjemności podziwiania piękna krajobrazu, przyrody. Jest wspomnieniem po krajobrazach, miejscach, biotopach które tak szybko nam umykają. Na przestrzeni 20 lat kiedy to fotografuję przepiękne krajobrazy Ślężańskiego Parku Krajobrazowego zmieniło sie bardzo wiele miejsc zniknęło bardzo wiele dekoracyjnych dla mnie drzew, zniknęło wiele gatunków fauny i flory. Tak więc ten zbiór zdjęć jest memento dla ŚPK .


klawisz   To jest mój tekst z roku 1996. Przymierzałem sie wtedy do stworzenia albumu fotograficznego w formie książki. Teksty + zdjęcia. Powstało wtedy ok 10 tekstów i sukcesywnie mam zamiar opublikować je w formie galerii. Wieczorny Pejzaż jest rejestrem podejścia na szczyt Ślęży zimą 1996 roku. Wyjątkowo dobra widoczność tego dnia skłoniła mnie do podjęcia próby ujęcia tego na negatywach. Stąd kilka uwag o czułości  „1600”, „czy negatyw to wytrzyma?” 


klawiszMgła dwa stopnie powyżej zera, piąta trzydzieści. Psie Pole. Jeden stopień, mgła gęstnieje… Oleśnica – zero, zjeżdżamy na Ostrów Wielkopolski. Ciemno. Światła samochodu mocno oświetlają drogę, ale gęsta mgła oślepia. Wszystko jest mętne, białe. Na poboczach jaśnieje szron, w bladym całunie majaczą drzewa w odcieniach bieli i szarości…

 


klawiszSrebrna Góra jest mała miejscowością na styku Gór Sowich i Gór Bardzkich o długiej i ciekawej historii. Pierwsze zapisy o  tym mieście podają 1331 rok i mówią o sprzedaży góry zwanej „Srebrną”. Przez niemal 300 lat wydobywano tutaj rude ołowiu zawierająca srebro, później mieszkańcy trudnili się tkactwem i innymi profesjami. Przyszedł czas wojen husyckich i innych wszak jednakowo niszczących Od kilkunastu lat organizowane jest  Święto Twierdzy, w ramach tegoż święta Rekonstrukcja bitwy z 1807 kiedy to wojska napoleońskie starły się z wojskami Pruskimi, kolejna bitwa o Srebrną Górę Już 12 czerwca 2016 odbędzie się XII  rekonstrukcja bitwy o Srebrną Górę. Warto zarezerwować sobie cały weekend i poczuć swąd prochu i huk wystrzałów z armat i muszkietów.


mw-klawiszLatem 2011 roku miałem szczęście i przyjemność odwiedzić Muzea Watykańskie. Jako jeden z punktów zwiedzania wiecznego miasta. Przyznam szczerze że nie mieliśmy pojęcia jaki ładunek emocjonalny niesie ze sobą zwiedzanie tego zespołu muzeów. Sześć godzin zwiedzania, kilka kilometrów korytarzy, Nieprawdopodobna ilość fresków, rzeźb antycznych i mozaik. Zapraszam do wirtualnego zwiedzenia Muzeów Watykańskich, za darmo.